V souladu s § 60 odst. 4 zákona o odpadech informujeme o způsobech a rozsahu odděleného soustřeďování komunálního odpadu, využití a odstraňování komunálního odpadu a o možnostech prevence a minimalizace vzniku komunálního odpadu za rok 2021.
I.
V roce 2021 vyprodukovala obec Tršice celkem 777,810 t odpadu, z toho je 84,04 t z ČOV – podrobný popis vyprodukovaného odpadu je vykalkulován v níže uvedené tabulce č. 1
Tabulka 1. Rozpis vyprodukovaného odpadu za rok 2021

II.
Celkové náklady na odpadové hospodářství činily 1 345 486,- Kč - podrobný rozpis nákladů na jednotlivé druhy odpadu je vykalkulován v níže uvedené tabulce č. 2
Tabulka 2. Rozpis nákladů odpadového hospodářství za rok 2021

III.
Celkové příjmy z místního poplatku za obecní systém odpadového hospodářství za rok 2021 činily 873 916,- Kč.
IV.
Odměna za zajištění zpětného odběru a využití odpadů z obalů od společnosti EKO -KOM, a.s. činila 309 326,- Kč
V.
Odpadové hospodářství
Způsob nakládání s odpady v obci stanovuje Obecně závazná vyhláška obce Tršice č. 1/2021 o stanovení obecního systému odpadového hospodářství a Obecně závazná vyhláška obce Tršice č. 2/2021 o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství.
Sběrné nádoby na papír, plast, sklo, jedlé oleje, tuky a drobné kovy jsou umístěny na stanovištích ve všech místních částech obce v celkovém počtu 10 „sběrných hnízd“ + další 4 stanoviště na papír, plast a sklo.
Na směsný komunální odpad mají občané vlastní sběrné nádoby.
Na biologicky rozložitelný odpad mají občané opět vlastní sběrné nádoby (kompostéry) a dále je možnost ukládat tento odpad do „biokontejnerů“, které jsou umístěny na 8 stanovištích.
Pro chatovou oblast v Přestavlkách je zajištěno ukládání SKO do 2 kontejnerů a „bio odpadu“ do 1 kontejneru
Množství a umístění jednotlivých nádob – viz. níže uvedená tabulka č. 3
Tabulka 3. Rozpis množství a umístění nádob na tříděný odpad

Svoz směsného komunálního odpadu probíhá celoročně v pravidelných intervalech jednou za 14 dní,
svoz papíru a plastu 1x týdně,
skla 1x za tři týdny,
svoz jedlých olejů, tuků a kovů dle potřeby,
svoz objemného a nebezpečného odpadu je zajišťován 2x ročně jeho odebíráním na předem vyhlášených stanovištích do přistavených kontejnerů. Informace o svozu jsou zveřejňovány na úředních deskách, SMS zprávami a letáky vloženými přímo do schránek jednotlivých občanů.
Svoz elektroodpadů s ukončenou životností a železného šrotu zajišťuje SDH Tršice 2x ročně dle předem zveřejněného harmonogramu na letácích vložených přímo do schránek jednotlivých občanů.
VI.
Předcházení vzniku odpadů
