Jedná se o matematický kvíz, který vytvořil japonský učitel matematiky Tetsuya Miyamoto (宮本 哲也). Účelem je vyplnit čísly všechna políčka ve čtvercové hrací ploše. Cíl hry je tedy podobný jako u hry Sudoku. Ovšem postup, jak tohoto cíle dosáhnout, je jiný. Platí, že každé číslo může být v řádku nebo sloupci pouze jednou. Dále jsou čísla uspořádána do skupin a v levém horním rohu skupiny čísel je menším písmem napsán výsledek a operace. Vaším úkolem je vyplnit jednotlivá čísla ve skupině tak, aby z nich pomocí dané operace vzniknul potřebný výsledek. Samozřejmě při zachování podmínky, že každé číslo může být v řádku nebo sloupci pouze jednou.

Vložený obrázek

Jak vidíme na obrázku, skupinu tvoří políčka se dvěma čísly. Požadovaný výsledek je 1 a operace -. Můžeme tedy vyplnit například 1, 2 nebo 2, 1, protože 2 - 1 = 1 (jak vidíte, na pořadí čísel tady nezáleží - musí nám sedět do tabulky). Dále postupujeme obdobně až do vyplnění všech polí. Oproti Sudoku si u tohoto hlavolamu procvíčíte i základní matematické operace. Na dalším obrázku vidíte zadání jednoduchého příkladu a můžete ho zkusit vyřešit samostatně.

Vložený obrázek

KenKen 3x3. Klikněte na obrázek pro zobrazení řešení.

Oficiální webová stránka pro puzzle KenKen je na adrese https://www.kenkenpuzzle.com/. Bohužel je stránka poměrně hodně zamořená reklamami a není tedy moc použitelná. Existují oficiální verze pro chytré mobilní telefony, které můžete stáhnout na https://www.kenkenpuzzle.com/store/mobile. Také je možno koupit i tištěné knihy, kde jsou k dispozici desítky / stovky připravených hlavolamů. Pokud tedy nebude zrovna mít co dělat, můžete si zkusit trošku lámat hlavu. Přeji Vám hodně úspěchů při luštění.