Nejdříve si zjednodušeně vysvětlíme princip fungování. V lidském oku se nachází čočka, která nám umožňuje vidět ostře předměty, na které se díváme. U většiny lidí se postupně věkem zhoršují vlastnosti této čočky a pro ostré vidění je nutné použít brýle, kontaktní čočky nebo třeba operaci. My však použijeme jinou fintu. Budou ji znát fotografové — jmenuje se clona a hloubka ostrosti. 

Vyrobíme si jednoduchou clonu. Vystřihneme si z papíru malý čtverec a do jeho středu uděláme, třeba špendlíkem, dírku. Nyní si čtverec přiložíme k oku co nejblíže a díváme se malým otvorem. Měli bychom být schopni přečíst i písmo, které je pro nás normálně bez brýlí nečitelné. V případě nouze si můžeme clonu vytvořit jen s pomocí prstů na ruce.

Vložený obrázek

Jak to vlastně funguje? Každá čočka má určité optické vlastnosti a ty jsou společné jak naší biologické v oku, tak třeba čočce v objektivu fotoaparátu. Pro naše účely je důležité, že nejkvalitněji pracuje čočka v okolí svého středu — čím blíže k okrajům, tím jsou vlastnosti čočky horší. 

Toho se právě využívá ve fotografii. Pokud clonu zavřeme, donutíme světlo procházet středem čočky s nejlepšími optickými vlastnostmi a zvětšíme tím hloubku ostrosti (za cenu snížení množství dopadajícího světla). Hloubka ostrosti je rozsah vzdáleností, na které jsme schopni zachytit předměty ostře, bez rozmazání. Naopak pokud clonu otevřeme, snížíme hloubku ostrosti, což se může hodit třeba u portrétní fotografie, kde pak máme obličej ostrý a pozadí rozostřené.

U našeho oka se uplatní stejný princip. Použijeme vlastně zavřenou clonu, takže se nám zvýší rozsah vzdáleností, na které je naše oko schopné zaostřit.

Samozřejmě to funguje i pro lidi s krátkozrakostí. Trpíte-li krátkozrakostí (jako autor článku) a podívate-li se přes naši clonu bez brýlí, určitě uvidíte předměty lépe a ostřeji. Ovšem za cenu zúžení zorného pole.


Zdroj: https://dvojka.rozhlas.cz/meteor-o-brylich-bez-cocky-lovcich-lebek-zrozeni-televize-nebo-dinosaurech-7713855