V červnu tohoto roku začala platit nová pravidla oddlužení. I když se podmínky vstupu do insolvence zlepšily, dluhy stále nejsou pro mnoho obyvatel vyřešené téma. Pokud si lidé neví rady, mohou se obrátit například na pracovníky v organizaci Člověk v tísni. Ti tyto problémy se svými klienty řeší denně.

 „Některá zadlužení přicházejí z nezodpovědného zadlužování, jako jsou například nákupy na splátky. Zároveň k nám ale přichází lidé, kteří se do dluhů dostali kvůli závažné životní situaci. Třeba je opustil partner a životní náklady zůstaly na jednom živiteli,“ popisuje typy klientských příběhů insolvenční poradkyně Ivana Vyleťalová. Občas se také setkává s dluhy, které vzniknou tak, že na ně člověk zapomene, nebo o nich ani neví. „Mnoho lidí přichází do dluhů kvůli neznalosti. Například proto, že neví, že mají platit zdravotní pojištění, nebo zapomenou na poplatky za odpady,“ dodává Vyleťalová.

Nejčastějším problémem, se kterým klienti do dluhové poradny Člověka v tísni přichází, jsou exekuce. „Exekuce je pro lidi likvidační a demotivační a vede je často ke krajním řešením. Například práce v šedé zóně, závislost na dávkách nebo třeba reálná ztráta bydlení,“ říká Vendula Kroupová. Proč tomu tak je? Dluhy jsou podle insolvenční poradkyně v naší společnosti ještě stále tabu a lidé proto nejsou dostatečně informovaní o tom, jak je řešit: „Často o těchto problémech neříkáme ani své nejbližší rodině. Lidé potřebují sebrat odvahu na to, je řešit.“ A to jedině tím způsobem, že o nich začnou mluvit.

Začít mluvit o dluzích může člověk právě s odborníky z organizace Člověk v tísni. Pracovníci se pokoušejí spolu s klientem hledat příčiny ale i řešení. Pomohou mu zmapovat situaci a například připravit člověka na oddlužení. „Insolvence je krok, který ovlivní fungování rodiny. Proto je dobré být připraven na všechny možné situace, které mohou nastat. Důležité je zmapovat celou životní situaci, nejen příjmy a výdaje, ale rodinné zázemí, zdravotní stav, práci apod.,“ říká Vendula Kroupová. S ní i s jejími kolegyněmi si můžete zavolat, poradit se a domluvit schůzku. Služby fungují bezplatně a pracovníci vás mohou navštívit i u vás doma, a to nejen v Olomouci a okolí, ale i na Litovelsku a Uničovsku.



V Olomouci můžete navštívit kancelář Člověka v tísni bez objednání v konzultačních hodinách ve čtvrtky od 8 do 12 hodin na adrese Litovelská 14.

Nebo se domluvit na schůzce s insolvenční poradkyní:

Vendula Kroupová

vendula.kroupova@clovekvtisni.cz          

777 367 873

Clovekvtisni.cz/olomouc


Vložený obrázek


Autor textu Barbora Kurdzielová, Mediální koordinátor