Postupně se ale (asi za to může změna klimatu) i u nás začínají objevovat druhy hmyzu, které jsme tady dosud nebyli zvyklí vídat. Tak jsem loni i v Tršicích narazil na kudlanku nábožnou (Mantis religiosa). Nejprve jsem myslel, že se jedná o kobylku nebo saranče, ale vzápětí jsem si všimnul neobvyklého tvaru těla a hlavně předního páru končetin, který dal kudlance její jméno – nábožná. Spolu s trojúhelníkovou hlavou již bylo jasné, s kým mám tu čest.

Vložený obrázek

Kudlanka žije především v sušších, teplých oblastech. Původně byla v České republice rozšířena hlavně na jihu Moravy, ale podmínky v posledních letech jí umožňují přesun a pohodlný život i více na severu. Je masožravá — živí se hmyzem, který je schopna díky skvělému zraku bez problémů lovit. Obvykle číhá v záloze a pokud se neopatrný kolemjdoucí přiblíží příliš blízko, nemá téměř šanci. Kudlanka vymrští první pár končetin a oběť sevře jako do kleští.

Pokud vím, není to první pozorování kudlanky v Tršicích a okolí. Myslím, že asi před dvěma lety byla kudlanka pozorována také v Přestavlkách. A je možné, že i další naši spoluobčané na kudlanku již narazili. Pochlubte se — třeba na email zpravodaj@trsice.cz.

Vypadá to, že se v budoucnu budeme setkávat i s dalšími druhy hmyzu nebo obecně živočichů, kteří zde původně nežili. Zvláště teplomilné druhy se budou přesouvat na naše území. Dokonce se již objevují i druhy, které dříve žili ve Středomoří. Například Zápřadnice jedovatá, což je poměrně jedovatý pavouk, jehož kousnutí může být značně bolestivé a může mít i nepříjemné zdravotní komplikace.