V úvodu programu děti slyšely pohádku Kuřátko a obilí. Před sebou měly ukázky klasů obilovin a mohly tak hned názorně vidět, jak který druh obilí vypadá. Paní Pacovská měla připraveny i zrníčka jednotlivých obilovin a děti tak zkoumaly nejen tvar, ale také barvu a velikost. Názvy se učily a pomocí vytleskávání slabik nová slova opakovaly.

Další krok byla příprava pole a ukázky prací jako za starých časů, tj. bez pomoci zemědělské techniky a elektrické energie. Děti zkoušely pohybovou nápodobou všechny úkony potřebné pro to, aby ze zrníčka nakonec byl hotový chleba. Dokonce si i mohly prohlédnout cep a zaťukat na něj, z jakého je pevného dřeva.

Pak nastala nejzábavnější část programu a tou dozajista byla příprava těsta na pečení chleba. Děti byly rozděleny do skupin a obě skupinky dostaly svoji mísu a velkou vařečku. Postupně odměřovali suroviny a sypaly je do misek, promíchávaly vařečkou. Všechno si bedlivě prohlížely a měli možnost porovnat i odlišnost mezi moukami – do našich ukázkových chlebů byla použita špaldová a žitná. Všichni se střídali a tato práce je moc bavila.

Pak už jen zbývalo vymazat formy a těsta do nich přelít, zakrýt alobalem a odnést na pečení. Děti si pak mohly ještě vymalovat koláče a perníčky na obrázku a na chleba si počkat.

Domů každý dostal kousek na ochutnání a také vytištěný recept, aby mohly doma vyzkoušet i maminky nebo babičky. Dobrou chuť!

Vložený obrázek