Někteří si asi budou pamatovat, že zastupitelem obce nejsem poprvé. Kandidoval jsem již v komunálních volbách v roce 2006 a ke svému nemalému překvapení jsem byl zvolen. Překvapení opadlo a já začal přemýšlet, jak s tím naložit. Přemýšlel jsem, jak bych mohl být užitečný a jelikož jsem měl vždycky blízko k technice, nebylo daleko k nápadu zlepšit informovanost občanů pomocí internetu! (ta historie se umí pěkně opakovat, že?). Pokud se právě usmíváte tak jako já, máte proč. Byl rok 2006. Facebook se právě otevřel veřejnosti – v USA. iPhone neexistoval. Android jakbysmet. Instagram, TikTok a podobné byly ještě na houbách. V Česku frčely komunitní servery jako Spolužáci.cz, Lidé.cz, Xchat a další. Internet jsme si prohlíželi na počítači, mobilem se především volalo (a prozvánělo!), psalo (SMS) a už i nesměle fotilo. Nicméně já jsem po zralé uváze dospěl k přesvědčení, že to co obci chybí je – diskusní fórum! Ó hosana!

Vložený obrázek

Prvomájové setkání, 1. 5. 2008

Myslím, že teď už se Váš úsměv mění pomalu v smích. Já se ovšem pro tu myšlenku nadchnul a začal pracovat na realizaci. O tvorbě internetových stránek jsem toho tehdy moc nevěděl, ale měl jsem poměrně dost volného času a tak jsem se s vervou pustil do studia a světe div se – v potu tváře jsem nakonec diskusní fórum asi za 4 měsíce spustil. To bylo radosti! Alespoň teoreticky. Fórum už samozřejmě dávno neexistuje, tak jen nějaká data, která se mi podařilo vydolovat. Spuštění bylo oznámeno 27. 2. 2007 a ukončení provozu pak 28. 2. 2010 (skoro na den přesně po 3 letech). Důvod ukončení je nasnadě – nezájem. A o čem se diskutovalo? Opět už nemám žádná podrobná data, nicméně v roce 2007 bylo nejžhavějším tématem „Internet v Tršicích od firmy Fofrnet“. Pamatujete?

Vložený obrázek

Stavba altánku na Lipkové, 2007

Vložený obrázek

Altánek dnes

Povzbuzen tímto úspěchem, pustil jsem se do dalšího úkolu. Tentokrát jsem si vzal na mušku fotogalerii, kterou jsem plánoval oživit obecní stránky. Po dalších 3 měsících spatřila světlo světa i fotogalerie a já se cítil málem jako internetový bůh a superzastupitel. Pravda byla samozřejmě jinde. Fotogalerie vydržela v provozu podstatně déle, ale nakonec také kolem roku 2015 skončila z důvodu beznadějné zastaralosti. Některé obrázky z této galerie můžete vidět i v tomto textu.

Vložený obrázek

A jaký je tedy vztah k současnosti? Opět jsem byl zvolen do zastupitelstva (tentokrát jsem s tím již počítal víc a nebyl jsem zaskočen), a opět jsem se pustil do zlepšení komunikace a informovanosti. Poučen mimo jiné zkušeností z mého předchozího obecního angažmá. A zkušenost není nic jiného než poučení z předchozího nezdaru. Navrhl jsem tedy kompletně nové internetové stránky, propojení s Facebookem, komplet nový Zpravodaj a doufám, že ještě nekončím. A že nás ještě čeká jízda. Jak se ta jízda bude dařit, to nechám na zhodnocení laskavého čtenáře. A věřím, že ještě i nějakou tu legraci zažijeme.

A když o tom přemýšlím, ta zkušenost z prvního volebního období nejspíš také přispěla k tomu, že jsem se vrátil i na vysokou školu a na druhý pokus ji dokončil.

Tak ještě na závěr – znáte přísloví „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“? Není pravdivé. Klidně vstoupíš a napodruhé ji možná i přeplaveš! Mějte se hezky a snad zase brzy u dalšího článku!


PS. Pokud by Vás zajímaly všechny fotky z let 2007 – 2010, je k dispozici záloha starší fotogalerie. Jen omluvte sníženou estetickou kvalitu.