Činnost Sokola byla velice bohatá, nejen sportovní, ale také kulturní a společenská. Psalo se proto o ní hodně v novinách. V tisku pravidelně vycházela příloha Sokolský hlas. Jeden z posledních článků nebo úplně poslední o tršickém Sokolu před zrušením samostatnosti Sokola a jeho zařazení do jednotného Československého svazu tělesné výchovy a sportu v něm vyšel 3. 3. 1948: Je to vzpomínka na zasloužilé tršické sokoly. Autor v něm píše: "Ze Sokola Tršice. Dne 27. ledna 1948 zemřel tragicky br. Inocenc Drápal (t.č. hajný v Branticích u Krnova) po srážce s nákladním autem. Odstěhoval se po válce v r. 1945 do pohraničí, kde ho nyní zastihla smrt. Br. Drápal cvičil v dorostu tršické jednoty již před první světovou válkou, vytrval v tělocvičně řadu let a byl též členem cvičitelského sboru jednoty. Nezastával jiných cvičitelských funkcí, ale zúčastnil se té každodenní práce sokolské, byl oblíbeným zpěvákem a hercem. 5. února t. r. byl by se dožil 50 let. Pohřeb žehem se konal dne 2. února v Olomouci, kde se jménem jednoty rozloučil se zemřelým br. Jan Nitka.

3. března 1948 dožívá se 50 let br. Libor Sklenář. Cvičil v dorostu před první světovou válkou a jako sedmnáctiletý nastoupil vojenskou službu. Z války se vrátil zdráv a zůstal věren tělocvičně. V jednotě býval vedoucím dorostu, členem výboru, pokladníkem kino odboru, koupaliště a j.. Cvičil až do roku 1932, kdy účastí a cvičením na sletu skončil svou činnost jako člen cvičitelského sboru a cvičenec. Zůstal však členem výboru jednoty, kde obětavě pracuje až do dnešního dne. Oslavil letos ještě jedno jubileum. Je již 28 roků matrikářem jednoty, matrikářem svědomitým a přesným, jakým matrikář má býti. Do další padesátky přejeme mu srdečně a upřímně mnoho zdaru, zdraví a spokojenosti.

Druhým jubilantem je br. Karel Závodník, který dovršil 50 let dne 27. ledna 1948. Tělocvičnou prošel v prvních letech po první světové válce, byl volen do výboru jednoty a od roku 1923 je pokladníkem. Vedl hospodářství jednoty až do roku 1946, kdy se funkce vzdal. Litovali jsme tehdy, že to nedotáhl na 25 let pokladnictví. „Bratře Karle, do dalších let přijmi naše upřímné blahopřání.“

Foto: fotoarchiv Milana Mahdala


1 / 7
Sokol 1 (kolem roku 1960)
2 / 7
Sokol 2
3 / 7
Sokol 3
4 / 7
Sokol 4
5 / 7
Sokol 5
6 / 7
Sokol 6
7 / 7
Sokol 7